USA poprvé vyzkoušely následníka raketoplánů, raketu Ares I-X

28. října 2009 v 18:55 | tom |  neco malo z novin
Spojené státy ve středu poprvé vyzkoušely raketu Ares I, která by měla v budoucnosti vynášet do vesmíru kosmickou kabinu Orion nahrazující dosavadní raketoplány při posílání lidí do vesmíru. Start v přímém televizním přenosu vysílal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Původně měla startovat
Let byl plánován jen na několik minut. Horní část rakety byla pouhou replikou, která se zničí pádem do Atlantiku. Naopak dolní část rakety s přístroji měla dopadnout s pomocí padáků do oceánu a po vylovení má poskytnout informace, jejichž analýza potrvá několik měsíců. Let dle NASA přinese první poznatky o stabilitě a bezpečnosti rakety.
Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA vyřadit z provozu mezi zářím 2010 a jarem 2011. Rakety Ares a moduly Orion by ale měl mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) závislý na ruských plavidlech Sojuz.
kvůli počasale NASA zkoušku odložila.í
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jakej je muj blog

vyborny 26.7% (4)
dobrej 20% (3)
de to 33.3% (5)
Nic moc 20% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama